SuomiEnglantiVenäjäSaksa

YLEISTÄ KIIMINKIJOESTA

Kiiminkijoki sopii Sinulle, joka olet kiinnostunut retkimelonnasta, kalastuksesta ja yleensä luonnossa liikkumisesta. Kiiminkijoki on kaunis, monimuotoinen ja luonnoltaan rikas joki. Se on turvallinen, helposti saavutettava kohde kattavine virkistyspaikkaverkostoineen ja monipuolisine matkailupalveluineen.

Joen latvavedet saavat juurensa Puolangan vaaramaisemista joissa matkailija voi tutustua Suomen korkeimman luonnonvaraiseen vesiputouksen Hepokönkääseen tai vaikkapa Hiihtokeskus Paljakan tarjontaan. Joen maisemat vaihtelevat erämaisesta osuudesta pohjalaiseen maalaismaisemaan. Matkan varrella on koskia ja suvantoja niin kalastukseen, melontaan tai vain ulkona viihtymiseen.


Kiiminkijoki ry

info@kiiminkijoki.fi

Juha Lindström
Kiiminkijoen kalastusalueen isännöitsijä
puh. 040 5158 344
juha@kiiminkijoki.fi


Kiiminkijoki ry:n hallitus

Puheenjohtaja
Pentti Marttila-Tornio
ylikiimingin.kalastuskunta@gmail.com

Varapuheenjohtaja
Veijo Väänänen
veijo.vaananen@ouka.fi

Hallituksen jäsenet
Pasi Haapakangas
​haapakangas.pasi@mail.suomi.net

Heikki Kanniainen
heikki.kanniainen@puolanka.fi

Terttu Kuusela
terttu.kuusela@iki.fi

Asko Merilä
asko.merila@utajarvi.fi

Eeva-Maria Parkkinen
eeva-maria.parkkinen@eduouka.fi

Anja Henttunen
anja.henttunen@gmail.com

Sihteeri
Juha Linström
juha@kiiminkijoki.fi